10 definiții pentru pisăgi

PISĂGÍ, pisăgesc, vb. IV. Tranz. (Rar) A pisa. – Din pisa.

PISĂGÍ, pisăgesc, vb. IV. Tranz. (Fam.) A pisa. – Din pisa.

PISĂGÍ, pisăgesc, vb. IV. Tranz. 1. A pisa (1). Se aud în salon bufnituri înfundate, parc-ar pisăgi cineva ceva pe o masă. CARAGIALE, O. II 263. 2. A pisa (2). (Cu pronunțare regională) Moldovenii îi urmăreau și-i chisăgeau [pe turci], de nu mai știau pe unde se află. ISPIRESCU, la TDRG.

pisăgí (a ~) (rar) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. pisăgésc, imperf. 3 sg. pisăgeá; conj. prez. 3 pisăgeáscă

pisăgí vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. pisăgésc, imperf. 3 sg. pisăgeá; conj. prez. 3 sg. și pl. pisăgeáscă

PISĂGÍ vb. v. bate, bătători, bătuci, îndesa, mărunți, pisa, presa, sfărâma, zdrobi.

A PISĂGÍ ~ésc tranz. v. A PISĂLOGI. /a pisa

pisăgì v. 1. a pisa bine; 2. fam. a muia oasele cuiva. [Derivat analogic din pisà (cf. ciomăgì)].

pisăgésc v. tr. (d. pisez, format cam ca bătucesc, clipocesc). Sud. Sfărîm, făcăluesc, zdrobesc (cartof, fasole ș. a.) orĭ și „pisez mult timp”. Fig. Bat, trag o bătaĭe (în est chisolesc). Bat capu, plictisesc. – Forma chisăgesc orĭ chesăgesc (P. P. Sud), trag bătaĭe, n’are, probabil, nicĭ o legătură cu chesăgiŭ, cum crede Acat. În Ban. Trans. și pisăzez, pisezez.


Definiții din dicționare specializate

Aceste definiții pot explica numai anumite înțelesuri ale cuvintelor.

pisăgi vb. v. BATE. BĂTĂTORI. BĂTUCI. ÎNDESA. MĂRUNȚI. PISA. PRESA. SFĂRÎMA. ZDROBI.

Intrare: pisăgi
verb (VT407)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) pisăgi pisăgire pisăgit pisăgind singular plural
pisăgește pisăgiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) pisăgesc (să) pisăgesc pisăgeam pisăgii pisăgisem
a II-a (tu) pisăgești (să) pisăgești pisăgeai pisăgiși pisăgiseși
a III-a (el, ea) pisăgește (să) pisăgească pisăgea pisăgi pisăgise
plural I (noi) pisăgim (să) pisăgim pisăgeam pisăgirăm pisăgiserăm, pisăgisem*
a II-a (voi) pisăgiți (să) pisăgiți pisăgeați pisăgirăți pisăgiserăți, pisăgiseți*
a III-a (ei, ele) pisăgesc (să) pisăgească pisăgeau pisăgi pisăgiseră
* Formă nerecomandată sau greșită – (arată)