2 intrări

9 definiții

tehnologizáre s. f., g.-d. art. tehnologizării

TEHNOLOGIZÁ, tehnologizez, vb. I. Tranz. A da (artei) caracter tehnologic. – Tehnologie + suf. -iza.

TEHNOLOGIZÁ, tehnologizez, vb. I. Tranz. (Livr.) A da (artei) caracter tehnologic. – Tehnologie + suf. -iza.

*tehnologizá (a ~) vb., ind. prez. 3 tehnologizeáză

tehnologizá vb., ind. prez. 1 sg. tehnologizéz, 3 sg. și pl. tehnologizeáză

TEHNOLOGIZÁ vb. I. tr. (Liv.) A da (artei) caracter tehnologic. [Cf. engl. technologize].

TEHNOLOGIZÁ vb. tr. a da (artei, producției) caracter tehnologic. (< engl. technologize)

A TEHNOLOGIZÁ ~éz tranz. rar (arta) A face să capete caracter tehnologic. /<engl. technologize


Definiții din dicționare neoficiale

Deoarece nu sunt editate de lexicografi, aceste definiții pot conține erori, deci e preferabilă consultarea altor dicționare în paralel.

TEHNOLOGIZÁRE, tehnologizări, s. f. Acțiunea de a tehnologiza și rezultatul ei. V. tehnologiza.

Intrare: tehnologizare
tehnologizare substantiv feminin
substantiv feminin (F113)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular tehnologizare tehnologizarea
plural tehnologizări tehnologizările
genitiv-dativ singular tehnologizări tehnologizării
plural tehnologizări tehnologizărilor
vocativ singular
plural
Intrare: tehnologiza
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) tehnologiza tehnologizare tehnologizat tehnologizând singular plural
tehnologizea tehnologizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) tehnologizez (să) tehnologizez tehnologizam tehnologizai tehnologizasem
a II-a (tu) tehnologizezi (să) tehnologizezi tehnologizai tehnologizași tehnologizaseși
a III-a (el, ea) tehnologizea (să) tehnologizeze tehnologiza tehnologiză tehnologizase
plural I (noi) tehnologizăm (să) tehnologizăm tehnologizam tehnologizarăm tehnologizaserăm, tehnologizasem*
a II-a (voi) tehnologizați (să) tehnologizați tehnologizați tehnologizarăți tehnologizaserăți, tehnologizaseți*
a III-a (ei, ele) tehnologizea (să) tehnologizeze tehnologizau tehnologiza tehnologizaseră
* Formă nerecomandată sau greșită – (arată)